Gilman Celebrates Awards Day 2022

During Upper School's annual Awards Day Ceremony on Monday, May 16, the following Gilman students were recognized for achieving excellence in various pursuits, including academics, athletics, the arts, and service.

View a recording of the ceremony here.


Awards Day 2022 Winners

Listed in the order originally presented.

ATHLETIC AWARDS

Culver Memorial Football Cup

  • Ke'Yon Torain '22
  • Ahmir Crawley '23

C.B. Alexander, Jr. Wrestling Cup

  • Emmitt Sherlock '25

Edward T. Russell Wrestling Trophy

  • Carson Mingo '23
  • Tyson Sherlock '24

Class of 1939 Basketball Trophy

  • Christian Winborne '22
  • Jalen Marshall '22

Tyler Campbell Lacrosse Cup

  • Kyle Morris '22

Alumni Baseball Cup

  • Trevor Khouzami '22
  • Alex Garrison '22

C. David Harris, Jr. Tennis Award

  • Rohan Milak '22
  • Ben Cordish '22

Donald Hoffman Memorial Cross Country Cup

  • Pieter Heesters '22

Frank W. Andrews, Jr. Golf Trophy

  • Maxwell Bellone '22
  • Collin Snavely '22
  • Bennett Espenshade '24

Dr. Philip Whittlesey Soccer Trophy

  • Carter Capodanno '22
  • Miles Claybour '22
  • Alden Booth '22

Alfred H. Weems, Jr. Memorial Track Award

  • Donovan Young '22
  • JB Brooks '22
  • Jalen Marshall '22

Margaret V. Perin Swimming Award

  • Bryce Lloyd '22
  • TJ Matteini '22
  • Timothy Brooks '23

Creighton Hockey Award

  • Ryan Alevizatos '22

The Squash Award

  • Jason Sutton '23

The Indoor Track Award

  • Donovan Young '22
  • JB Brooks '22
  • Pieter Heesters '22

Water Polo Award

  • TJ Matteini '22
  • Jack Nuermberger '22

Volleyball Award

  • Alex Garrison '22
  • Michael Hemker '22
  • Charlie Guyton '22

Scott Deutschman Award

  • Donovan Young '22
  • Jack Nuermberger '22

C. Markland Kelly, Jr. Athletic Service Award

  • Jalen Marshall '22
 
GRADE-LEVEL AWARDS

Lewis Omer Woodward Award

  • Frank Siciliano '25

Thomas G. Hardie III Award

  • Chukwunedum Ebo '24

Adam P. Janet '07 Upper School Award

  • Jack Goldman '22

The Class of 1973 Alfred H. Weems, Jr. Memorial Award

  • Ahmir Crawley '23
 
ACADEMIC AWARDS

Brown University Alumni Book Award

  • Louis Rosenthal '23

St. John's College Alumni Association Book Award

  • Anay Agarwal '23

University of Virginia Jefferson Book Award

  • Ben Weinfeld '23

Harvard Book Prize

  • Andrew Kang '23

Williams College Book Award

  • Juno Yoon '23

Yale Book Prize

  • Sanjay Geevarghese '23

Princeton Math Prize

  • Jack Shi '23

Christ's Hospital Exchange Student

  • Sammy Jin '23

Josh T. Miller Creative Writing Prize

  • Bennett Mosk '22

Armstrong Prize for Prose

  • Danny Koldobskiy '24

Armstrong Prize for Poetry

  • Andrew Kang '23

Cameron Debating Medallion

  • Nick Lutzky '24
  • Jamie Howard '24

Mrs. J. Crossan Cooper Debating Cup

  • Nick Lutzky '24
  • Armaan Uppal '22
  • Bennett Mosk '22

Dr. John M.T. Finney, Sr. Debating Prizes

  • Nick Lutzky '24
  • Jamie Howard '24

Elisabeth Woolsey Gilman Prize

  • Finn Tondro '24
  • Morgan Fanyo-Tabak '23

Alex Randall, Jr. Memorial Prize

  • Gobi Hernandez '22
  • Bryce Lloyd '22
  • Bennett Mosk '22

Sixth Form Speaking Prizes

  • Matthew Grossman '22
  • Bennett Mosk '22

D.K. Este Fisher Nature Study Award

  • Sekai Chandra '23

Janvier Science Prize

  • Manav Parikh '22

James L. Sinclair Memorial Scholarship Prize

  • Jeffrey Howard '23

Richard O'Brien Prize for Proficiency in French

  • James Stephenson '23

Edward T. Russell Latin Prize

  • Pieter Heesters '22

The Patricia Vishio Ancient Greek Language Award

  • Jules Hagerty '23

Clifford E. Taggart Spanish Prize

  • Poe Doub '22

Herbert E. Pickett Prize for General Proficiency in History

  • Charlie Guyton '22
 
VISUAL AND PERFORMING ARTS AWARDS

Class of 1952 Drama Prize

  • Britton Ambrose '22
  • Charlie Dietrick '22
  • Poe Doub '22
  • Armaan Uppal '22

Dorothy Benjamin Caruso Music Award

  • Poe Doub '22
  • Dominic Yap '22

Anne Gordon Baldwin Music Award

  • Justin Wang '22

Andrew Mitchell Ritchie Award

  • Morgan Fanyo-Tabak '23
  • Curtis Lawson '23

Harold Holmes Wrenn Art Prize

  • Michael Hemker '22

C. Huntley Hilliard Memorial Award

  • Cole Randall '23
 
SERVICE AND CHARACTER AWARDS

The Jubilee Cup

  • Justin Betts '22

Class of 1977 Community Service Award

  • Juno Yoon '23
  • Spencer Suval '23

Faculty Awards

  • Armaan Uppal '22
  • Jack Nuermberger '22
  • Connor Basham '22
  • Charlie Guyton '22
  • Christian Winborne '22
  • Bennett Mosk '22
  • Manav Parikh '22

Photos by Steve Ruark '96.